در سال 1963، Garbe جهت بررسی و تحقیقات پزشکی بر روی ریه کارگران معدن ذغال سنگ یک دستگاه اسپیرومتر رومیزی را طراحی و استفاده کرد، پیش از آن اسپیرومتری فقط در آزمایشگاه ها استفاده می­ شد. کلمه Vitalograph از دو کلمه ویتالو و گراف به معنی نمودار ظرفیت حیاتی ریه می­ باشد.

رشد و استفاده از Vitalograph در انگلستان به قدری سریع و گسترده بود که همه کلمه اسپیرومتری را مترادف با Vitalograph می دانستند.

Vitalograph  توانست با گسترش کسب و کار خود در دهه 60 و70 اولین واحد فروش خارجی خود را در امریکا فعال کند. پس از آن شرکت توانست با گسترش فعالیت خود تمامی انواع محصولات اسپیرومتری و تست تنفسی از جمله انواع PEF ها، انواع اسپیرومتری های دسکتاپ و پرتابل و PC-based و … را تولید و به گستره محصولات خود بیافزاید.

 

در سال 2012 تقاضا برای دستگاه های این کمپانی به طور قابل توجهی افزایش یافت به طوری که خدمات تجاری از جمله پشتیبانی فنی با دفاتر دیگر شرکت در سراسر دنیا افزایش پیدا کرد. همزمان با این رشد سریع، کارمندان بسیاری در Vitalograph (Ireland) Ltd مشغول به کار شدند.

 

Vitalograph  توانست پس از 50 سال فعالیت، نسخه نرم افزار Spirotrac خود را رونمایی کند. همچنین محصول دیگری را با نام تجاری compact که یک اسپیرومتر ساده نیست و خود یک کلینیک پزشکی محسوب می­شود، روانه بازار کند.

 

امروزه دستگاه اسپيرومتر Vitalograph در بيش از 100 کشور جهان فروخته مي شود و به عنوان استاندارد طلایی در میان دستگاه هاي تنفسي ديگر شناخته مي شود. این کمپانی در 113 کشور از جمله انگلستان، آلمان، چین و ایالات متحده دارای نمایندگی فعال می باشد.